כתרים זמניים

למה אתם מחכים? התקשרו או השאירו פרטים כבר עכשיו!
תוכן עניינים


כתרים זמנייםכאשר שיניים נפגעות, פעמים רבות הטיפול כולל התקנת כתרים. כתרים לשיניים מהווים מעין תחליפים מלאכותיים לשיניים הטבעיות. אך מהם כתרים זמניים ולמה נצטרך להתקין כתרים זמניים? על כתרים זמניים נרחיב במאמר הבא. 

 

כתרים זמניים- מה זה?

לפני שנבין מהם כתרים זמניים, קודם כל נבין מהו כתר לשיניים בכלל. כתר לשן הוא מעין תחליף מלאכותי לשן הטבעית. הכתר הוא מעין חיפוי לשן שנותרה לאחר הטיפול. כתרים משמשים בטיפולים רבים עבור שיקום של שיניים שנפגעו קשות. השימוש בכתרים נועד למנוע עקירה והשתלה של שן מלאכותית. כתרים משמשים במקרים רבים כמו שיניים שנשברו, שיניים שחוקות, שיניים עם עששת מתקדמת, לאחר טיפול שורש ועוד. 

כתרים זמניים הם כתרים שאינם קבועים, הם זמניים, איתם נשאר המטופל זמן קצר לפני התקנת הכתרים הקבועים. 

מה התפקידים של כתרים זמניים על גבי שיניים טבעיות?

לכתרים זמניים על גבי שיניים טבעיות יש מספר תפקידים שונים- 

  • הגנה על השן- התפקיד הראשון של כתרים זמניים הוא להגן על השן. כאשר מכינים את השן לכתר הרופא מקטין את הממדים שלה על ידי השחזה. ההשחזה נועדה להכין מקום קבוע לכתר שיותקן בעתיד. בין ההשחזה לבין התקנת הכתר הקבוע יכול לעבור זמן של מספר שבועות, בו טכנאי שיניים מכין את הכתר הקבוע בהתאם למידות שנלקחו. לכן על מנת להגן על השן המוקטנת בפני שבר או למנוע תזוזה של השיניים הסמוכות בזמן זה, יש להיעזר בכתר זמני. כך השן נשארת מוגנת עד להתקנת הכתר הקבוע וניתן להמשיך בתפקוד תקין של הפה. 
  • הערכת מוכנות השן לכתר- התפקיד השני של כתרים זמניים הוא להעריך את המוכנות של השן לקבלת הכתר הקבוע. ישנם מקרים בהם השן נפגעת חמורות, לא מצליחה לקבל את הכתר הקבוע ויש לעקור אותה. לכן, במקרים מסוימים לדוגמא לאחר טיפול שורש כאשר השן ניזוקה בצורה חמורה, יש למסור למטופל כתר זמני לתקופה ממושכת של כחצי שנה (לעתים יותר ולעתים פחות). כך ניתן להעריך האם השן מסוגלת לקבל את הכתר הקבוע או שהפתרון הטוב ביותר יהיה לעקור את השן. במצב בו השן נפגעה ולא יכולה לשרת את המטופל יותר, עקירת השן תהיה עדיפה. 
  • העברת תפקוד הפה- תפקיד נוסף של כתרים זמניים בא לידי ביטוי במצב של טיפולים מורכבים או טיפולים אסתטיים. לאחר טיפולים אלה יש לשקם את הפה ולהעביר את תפקוד הפה ממצב של חולי למצב של בריאות. כתרים זמניים מהווים כלי אבחנתי חשוב ועל ידם ניתן לתכנן טוב יותר את מראה השיניים העתידי. 

 

מה התפקידים של כתרים זמניים על גבי שתליםמה התפקידים של כתרים זמניים על גבי שתלים?

כאשר השיניים ניזוקו בצורה חמורה ונעקרו, מתבצעת השתלת שיניים. השתלים מהווים בסיס עליו ניתן להתקין כתרים רבועים או להיעזר כתמיכה לשיניים תותבות. 

לאחר שמחדירים את השתלים יש להמתין לריפוי ובניה של העצם סביב השתלים. תקופת ההמתנה יכולה לנוע בין כשלושה חודשים לבין תשעה חודשים כאשר במהלך התקופה הזו השיניים החסרות אינן משוחזרות. במידה שמדובר בשיניים רבות ניתן להיעזר בתותבת נשלפת חלקית להשלמת השיניים החסרות. 

לאחר תקופה הריפוי, מתחילים לתכנן את שיקום הפה על גבי שתלים. בשלב זה יש להסתגל במשך תקופה על ידי כתרים זמניים. תקופת הריפוי היא תקופה בה לא התבצעה לעיסה כמו שצריך והפה לא תפקד נכון ולכן יש להחזיר למטופל את התחושה שיש לו שיניים. הדבר כולל גם את הרגלת הלשון והלחי שהתרגלו לרווח שנוצר כתוצאה מהמחסור בשיניים. כעת, מאחר שהמחסור התמלא בכתרים יש להרגיל את המטופל לתחושה. 

על מנת לתרגל את תחושת הלעיסה על גבי שתלים יש לחבר כתרים זמניים לשתלים. כתרים זמניים על גבי השתלים הופכים את ההסתגלות לקלה יותר ולאחר מכן ניתן לעבור לכתרים קבועים וההסתגלות פשוטה יותר. 

כתרים זמניים- סוגי כתרים קבועים

קיימים סוגי כתרים שונים שניתן להתקין, כאשר מומלץ לבחור בכתר בעל מראה טבעי שישתלב בטבעיות, במיוחד אם מדובר בשיניים הקדמיות. את שיטת הטיפול יש לבחור בהתאם לתפקיד השן ולמיקום שלה בפה. 

מספר סוגי כתרים קבועים- 

  • כתר חרסינה- כתר חרסינה הוא כתר ללא שימוש במתכת. כתר חרסינה נחשב לכתר מתאים לשימוש אסתטי. צבעה של החרסינה אינו משתנה במהלך השנים. כמו כן, החרסינה לא גוררת תגובות וגירויים בחניכיים. עם זאת, לכתר חרסינה יש חיסרון שכן יש להשחיז באופן מסיבי את השן הטבעית על מנת להרכיב את הכתר. 
  • כתר מתכת בציפוי חרסינה- רוצים כתר בעל מראה אסתטי אך מנסים להוזיל עלויות ככל הניתן? לשם כך ניתן לבחור בכתר מתכת בציפוי חרסינה. הבסיס של הכתר הזה הוא עירוב של מתכות והציפוי החיצוני עשוי חרסינה. כך ניתן להנות מתוצאה סופית של שן לבנה שדומה מאוד לשיניים הטבעיות. עם זאת יש לקחת בחשבון כי בכתר מתכת בציפוי חרסינה, הצבע המתכתי ניכר באזור בו הכתר מתחבר לחניכיים. לכן, בשיניים הקדמיות בדרך כלל כתר זה יהיה פחות מומלץ.  
  • כתר זירקוניה-  כתר זירקוניה נחשב לכתר הטוב ביותר ועם זאת היקר ביותר. זירקוניה הוא חומר מלאכותי שלא כולל מתכות, לא יוצר גירויים בחניכיים ומתאים מבחינה ביולוגית בצורה הטובה ביותר לשיניים הטבעיות. כך ניתן לקבל תוצאה אסתטית עם התאמה בין הכתר לבין השיניים ליד. כתר זירקוניה מאפשר לקבל את המראה הטבעי ביותר של שן אנושית רגילה. כתר זירקוניה הוא כתר שמיוצר בהזמנה אישית בחריטה תלת ממדית ולכן גם נחשב לכתר יקר מאוד. 
  • כתר EMAX כתר אימקס הוא כתר העשוי מחרסינה מעובדת ודחוסה שאינה כוללת מתכות. על ידי כך מקבלים חומר חזק מאוד ועמיד בעל מראה אסתטי שמתאים לשיניים הקדמיות. כתרי EMAX מתאימים לשיניים הקדמיות והם בעלי יתרונות דומים לכתר חרסינה. החיסרון המרכזי של כתר זה הוא שהעלויות שלו גבוהות מאוד. 

חייבים לעבור השתלת שיניים? חשוב לא לדחות את הטיפול!

פנו אלינו עכשיו לשיחת ייעוץ וקבלת הצעה ללא התחייבות:

רות מנחם
רות מנחם

מנהלת המרכז להשתלות וטיפולי שיניים, עם ניסיון עשיר בתחום השתלות השיניים. אנו במרכז מזמינים את כל הלקוחות להתרשם מהטיפולים הייחודים הניתנים במרפאה שלנו. אצלנו תמצאו מגוון פתרונות ודרכים לבצע השתלת שינויים בצורה המקצועית ביותר.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!