תפקידו של מיהו טכנאי שיניים ומה תפקידו

למה אתם מחכים? התקשרו או השאירו פרטים כבר עכשיו!
תוכן עניינים

טכנאי שינייםעל מנת שנוכל להכיר היטב את תפקידו של טכנאי השיניים, חשוב להכיר קודם כל את תחום טכנאות השיניים. זהו למעשה התחום היצירתי ביותר בעולם רפואת השיניים הכולל מבני פה מגוונים והתקנים שונים אשר דרושים לתיקון שיניים או לשיקום מצבן ומצב הפה כולו.

ההתקנים כוללים סתימות, כתרים, שיניים תותבות ועוד. טכנאי שיניים אינו רופא שיניים אלא הוא זה שיוצר את כל האלמנטים הדרושים לעבודת רופא השיניים לצורך טיפול בפה, ובעצם הוא זה שעומד מאחורי החלק הטכני של רפואת השיניים.

אחריותו של טכנאי שיניים

טכנאי שיניים אחראי על כל המבנים וההתקנים בהם משתמש הרופא לצורך טיפול בפה ותיקון הבעיות הקיימות. אמנם לרופא השיניים יש תפקיד מרכזי מאוד בטיפול הפה והשיניים, הוא מקצועי ומיומן, אך הוא לא היה מצליח בעבודתו אלמלא עבודת טכנאי שיניים.

רופאי שיניים מאבחנים את הבעיות ומתקנים אותן על ידי תהליכים טיפוליים שונים, אך אם לא היו קיימים כל האלמנטים- שתלים, גשרים, כתרים, תותבות וסתימות, לא היה ניתן לטפל בהן כלל. עבודת רופא שיניים תלויה מאוד בעבודתו של טכנאי שיניים ולא יכולה להתממש בלעדיה.

כישוריו של טכנאי שיניים

טכנאי שיניים הוא כמו אומן בתחום רפואת השיניים. עבודתו מדויקת כל כך ודורשת סבלנות מרובה וידיים מוכשרות.

טכנאי שיניים עובד עם חומרים עדינים ורגישים מאוד שיוצרים, בסופו של דבר, את המבנים ואת ההתקנים שאמורים להיות בפה של המטופל למשך זמן רב.

כדי שהעבודה תיעשה על הצד הטוב ביותר, טכנאי השיניים חייב לבדוק היטב את איכות המבנה או ההתקן ואת ההתאמה שלהם לדגם הפה המסוים אותו קיבל מהרופא .

חשוב מאוד שהחומרים יהיו באיכות טובה כדי שיחזיקו מעמד לאורך זמן וכדי שלא יגרמו נזק עתידי לפה של המטופל.

רקע לימודי של טכנאי שיניים

לימודי טכנאות שיניים אותם למד הטכנאי כוללים מבוא לרפואת שיניים, יסודות של טכנאות שיניים, כימיה, מיקרוביולוגיה, תורת החומרים, אנטומיה של מערכת הלעיסה, אורתודנטיה, פרותטיקה, גילוף שיניים, ניהול מעבדות שיניים וחוק ואתיקה מקצועית.

שילוב טכנאי שיניים בטיפול

רופא שיניים בודק את הפה של המטופל ובמקרה שמתגלה בעיה שיכולה להיפתר באמצעות מבנה זה או אחר לשם השלמת חסרים או לשם תיקון, הרופא דוגם את מבנה הפה ואת מבנה השיניים של המטופל, ושולח את הדגימה לטכנאי שיניים.

הדגימה מגיעה אל הטכנאי שמתחיל בשיקום המבנה הקיים או בבניית מבנה חדש לגמרי של ההתקן שנדרש. לאחר שהתקן זה מוכן, רופא השיניים משתיל אותו בפה של המטופל.

מכאן ניתן להבין שכדי שטיפול השיניים יהיה מוצלח, חובה בשיתוף פעולה ובתיאום מוחלט בין רופא השיניים לבין טכנאי השיניים, מכיוון שאם אין שיתוף פעולה מלא, אותם תקנים ומבנים אחרים אשר דרושים לטיפול ולתיקון הבעיה לא יוכלו להיות מותאמים לגמרי לפה של המטופל.

דרגות של טכנאי שיניים

התחום של טכנאות שיניים מגדיר שלוש דרגות של טכנאי שיניים:

  • טכנאי שיניים מעשי: טכנאי שיניים בדרגה זו נקראים טכנאי שיניים מוסמכים. והיא הדרגה הבסיסית ביותר של התחום. דרגה זו מחייבת עמידה בבחינות הסמכה לטכנאות שיניים, והטכנאי צריך להיות עם ניסיון של שנתיים בתחום.
  • טכנאי שיניים אומן: טכנאי אשר הספיק לצבור שלוש שנים של ותק ושל ניסיון בתחום טכנאות השיניים ועבר את בחינות ההסמכה הנדרשות, יקבל את הדרגה.
  • טכנאי שיניים מומחה: דרגת הסמכה זו הנה הגבוהה ביותר בתחום טכנאות השיניים, ורק טכנאי שיניים שעברו את בחינת ההסמכה לטכנאי מומחה יכולים לקבל אותה.

חייבים לעבור השתלת שיניים? חשוב לא לדחות את הטיפול!

פנו אלינו עכשיו לשיחת ייעוץ וקבלת הצעה ללא התחייבות:

Picture of רות מנחם
רות מנחם

מנהלת המרכז להשתלות וטיפולי שיניים, עם ניסיון עשיר בתחום השתלות השיניים. אנו במרכז מזמינים את כל הלקוחות להתרשם מהטיפולים הייחודים הניתנים במרפאה שלנו. אצלנו תמצאו מגוון פתרונות ודרכים לבצע השתלת שינויים בצורה המקצועית ביותר.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!