טיפול שיניים בתחילת הריון

למה אתם מחכים? התקשרו או השאירו פרטים כבר עכשיו!
תוכן עניינים


מזל טוב! נכנסת להריון. אך מה עושים אם צריך לבצע טיפול שיניים במהלך ההיריון? ובכן קודם כל אין לך מה לדאוג. טיפולי שיניים רבים ניתנים לביצוע גם במהלך ההיריון. במאמר הבא נסביר האם מותר לבצע טיפול שיניים בתחילת הריון ואילו טיפולים ניתן לבצע.

האם מותר לבצע טיפול שיניים בתחילת הריון?

ההמלצה היא לא לבצע טיפול שיניים בתחילת הריון אלא להמתין לטרימסטר השני של ההיריון. בטרימסטר הראשון של ההיריון, כלומר בתחילת ההיריון, ההתפתחות של העובר עוד עדינה מאוד, ראשונית ופגיעה מאוד. השינויים ההורמונליים עדיין נמצאים בראשית הדרך ולכן מומלץ להמתין עם טיפולים פולשניים עד לסוף הטרימסטר הראשון.

בטרימסטר השלישי ההתפתחות כבר נמצאת בשלב מתקדם מאוד. הבטן גדולה, הגוף כואב ויכול להיות לא נוח ואפילו קשה מאוד לשכב על הכיסא במרפאת השיניים. במיוחד אם מדובר בטיפול שכולל סבל מתמשך.

לכן, במידה שיש צורך בטיפול שיניים פולשני יש לבצע אותו בטרימסטר השני של ההיריון.

מה הסיכון בטיפול שיניים בתחילת הריון?

כפי שציינו, בתחילת היריון התפתחות של העובר היא ראשונית ועדינה מאוד. כאשר יש צורך לבצע טיפול שיניים בתחילת הריון, החשש המרכזי הוא שיתפתח זיהום, דימום מתמשך ושהתרופות הנלקחות יעברו מהאם לעובר. הסכנה היא שהטיפול יגרום לסיכון הן לאם והן לעובר. לכן, במקרים רבים יהיה מומלץ להימנע מטיפול שיניים בתחילת הריון.

עם זאת, יכולים להיות מצבים בהם השן הפגועה יוצרת זיהום בחלל הפה שיכול גם הוא לסכן את העובר. לכן, כאשר האם סובלת מכאבי שיניים ויש צורך בטיפול שיניים בתחילת הריון יש להגיע לרופא לייעוץ. חשוב להתייעץ הן עם רופא השיניים והן עם רופא הנשים לפני ביצוע טיפולי שיניים בהריון.

טיפול שיניים בתחילת הריון- האם מותר לבצע סתימה?

סתימה היא דרך לשקם שן שנפגעה מעששת, ולהחזיר לה את יכולת התפקוד והצורה. בסתימה יש להסיר את השן הנגועה בעששת, לנקות את האזור הפגוע ולסתום את החור בחומר לסתימות. על ידי סתימה ניתן לאטום את החור בשן אליו יכולים להיכנס חיידקים.

סתימה היא טיפול שמומלץ לבצע בטרימסטר השני של ההיריון. כלומר, יהיה עדיף לא לבצע סתימה בתחילת הריון.

טיפול שיניים בתחילת הריון- האם מותר לבצע טיפול שורש?

טיפול שורש הוא טיפול בשורשי השיניים הנועד לטפל בדלקת בעצם התומכת בשן. טיפול שורש כולל מספר שלבים בהם מסלקים מתעלות השורש של השן רקמות עם דלקת או נמק.

גם טיפול שורש הוא טיפול שמומלץ לבצע בטרימסטר השני של ההיריון ולא בתחילתו.

טיפול שיניים בתחילת הריון- האם מותר לבצע ניקוי אבנית?

נשים בתחילת היריון סובלות מבחילות והקאות. הבחילות וההקאות גורמים לתחושת לכלוך וחוסר נעימות מתמדת. ההקאות המתמשכות מעלות את רמת החומציות והחיידקים. כמו כן, השינויים ההורמונליים שהגוף עובר במהלך ההיריון עלולים לגרום לדלקת חניכיים ולנסיגת חניכיים.

לכן, אחד מטיפולי השיניים המומלצים בהריון וטיפול שניתן לבצע גם בתחילת הריון הוא ניקוי אבנית. כמו כן, על מנת להוריד את החומציות שמצטברת על השיניים חשוב להקפיד לצחצח אותן לאחר כל הקאה. בנוסף ניתן לגרגר מים עם סודה לשתיה לנטרול החומציות.

טיפול שיניים בתחילת הריון- האם מותר לבצע עקירה?

במידה שהעקירה לא דחופה, ההמלצה תהיה להמתין איתה עד לסוף ההיריון ולאחר הלידה. גם אם מדובר בעקירה של שן בינה. הסיבה המרכזית לכך שמומלץ להמתין עם עקירה היא שעקירה כוללת דימום מתמשך וסיכון גבוה לזיהום. אך, במידה שהשן שיש לעקור יוצרת נזק בלתי הפיך בפה, יש להתייעץ עם הרופא על מנת להבין מה הדרך הבטוחה ביותר לביצוע העקירה.

על מנת להפחית סיכונים ניתן לקחת טיפול תרופתי מקדים שימנע זיהומים. כמו כן ניתן לבצע יותר מעקב ובדיקות על מנת לוודא שהכל תקין. כמו כן, במקרים שיש צורך לבצע עקירה תתבצע עקירה שמרנית שלא תכלול חתך בחניכיים או קדיחות. בדרך כלל ההמלצה תהיה לבצע את העקירה בטרימסטר השני של ההיריון.

טיפול שיניים בתחילת הריון- האם מותר לבצע השתלת שיניים?

השתלת שיניים היא טיפול חדשני ומורכב שהפך לאחד הטיפול המובילים. השתלת שיניים למעשה מחליפה את הצורך בשיניים תותבות. בהשתלת שיניים למעשה משתילים שתלים דנטליים בחלל הפה. תפקידם של השתלים הדנטליים הוא להחליף את השיניים הטבעיות. כאשר מבצעים השתלת שיניים, רופא השיניים יקבע את השתלים הדנטליים למקומם ויחבר אותם ללסת. על ידי הטיפול, מראה הפה יהיה טבעי ותתאפשר לעיסה של מזון קשה.

בדרך כלל יעדיפו לדחות את השתלת השיניים לאחר הלידה שכן נחשב לטיפול פולשני ואגרסיבי שכולל סיכון לזיהום ולדימום רב. כמו כן, הטיפול לא מוגדר כטיפול דחוף ולכן ההעדפה תהיה להמתין איתו עד לאחר הלידה.

טיפול שיניים בתחילת הריון- האם מותר לבצע צילומים דנטליים?

צילומים דנטליים הם צילומים שאפשריים לביצוע גם במהלך ההיריון. צילומים דנטליים הם צילומים שמתבצעים ללא קרינה ולכן אין שום בעיה לבצע אותם במהלך ההיריון. צילומי רנטגן רגילים לעומת זאת, יצריכו הנחה של סינר עופרת על הבטן. לעתים רופא השיניים אף יניח סינר עופרת כפול על מנת למנוע מהקרינה להגיע לעובר. לכן, במידה שאת צריכה צילומים דנטליים בהריון אין לך מה לדאוג.

טיפול שיניים בתחילת הריון- טיפים

ריכזנו לכם טיפים למניעת סיכונים בטיפול בכאבי שיניים בהריון-

  • התייעצי עם רופא הנשים על כל טיפול בכאבי שיניים בהריון.
  • העבירי לרופא השיניים כל מידע חשוב בנוגע להריון- האם מדובר בהריון בסיכון? האם יש סכרת הריון? האם יש רגישות לתרופות? האם את נמצאת בשמירת הריון? ועוד.

במידה שקיבלת מרשם לתרופות מומלץ להתקשר למכון הטרטולוגי לקבלת מידע וייעוץ על סיכונים לעובר כתוצאה מתרופות מסומות.

חייבים לעבור השתלת שיניים? חשוב לא לדחות את הטיפול!

פנו אלינו עכשיו לשיחת ייעוץ וקבלת הצעה ללא התחייבות:

Picture of רות מנחם
רות מנחם

מנהלת המרכז להשתלות וטיפולי שיניים, עם ניסיון עשיר בתחום השתלות השיניים. אנו במרכז מזמינים את כל הלקוחות להתרשם מהטיפולים הייחודים הניתנים במרפאה שלנו. אצלנו תמצאו מגוון פתרונות ודרכים לבצע השתלת שינויים בצורה המקצועית ביותר.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!