כתרים

למה אתם מחכים? התקשרו או השאירו פרטים כבר עכשיו!
תוכן עניינים


קשה מאוד, ויש שיגידו שגם בלתי אפשרי, לשמור על בריאות הפה והלסת באופן מושלם לאורך זמן. כמעט כל אדם מבקר מפעםכתרים לפעם אצל רופא שיניים, עובר פעולות תחזוקה הכרחיות וטיפולי שיניים ברמת מורכבות כזו או אחרת. כתרים הם אחד הפתרונות הדנטליים הנפוצים ביותר שיש.המדובר בתחליפים מלאכותיים של כתר השן, או של כותרת השן בלבד, הנכנסים לתמונה במצבים בהם השן עברה נזק חמור.

אילו סוגי כתרים קיימים כיום?

השלב הראשון שלנו הוא למפות את שדה המשחק, אשר המציאות מראה שהוא רחב בכל קנה מידה. הכתרים, המשמשים כאמור להחליף את כתר השן מכוסה האמייל, מורכבים למעשה משכבה חיצונית הבולטת לעין ומשכבה פנימית המהווה ליבת הכתר. באופן מסורתי היה נהוג להשתמש במתכת על מנת ליצור את בסיס הכתר, מה שיצר חוסר אחידות מסוימת עם השיניים האחרות ופגע במראה הטבעי שאנחנו שואפים לקבל בעת הרכבת הכתר. החדשות הטובות הן שהתפתחויות טכנולוגיות שינו במרוצת השנים את שדה המשחק, כך שכיום אפשר למצוא פתרונות מרשימים ויעילים בעלי מראה טבעי ככל האפשר.

ברמה הכללית אפשר לראות שיש כיום כמה סוגים עיקריים של כתרים, הנבדלים ביניהם בצורה, בחומר הגלם המשמש להכנתם ובפרמטרים אחרים. הסוגים הנפוצים ביותר כיום הם:

  • כתר יצוק העשוי ממתכת ואינו כולל ציפוי חרסינה. פתרון שאינו מספק מענה ראוי מבחינה אסתטית, ולכן מתאים בעיקר לשיניים אחוריות.
  • כתר חרסינה שעבר איחוי למתכת – כתר המשלב בין מתכת לחרסינה ומהווה לכן פתרון מרשים יותר מבחינה אסתטית. הבעיה העיקרית היא ששילוב הכתר בלסת עלול לא להיראות אחיד מספיק.
  • כתר חרסינה – כתר בציפוי חרסינה הוא פתרון יוקרתי שגם עומד בסטנדרטים גבוהים של מראה חיצוני, ונחשב בנוסף לחזק באופן יחסי. החסרונות הם מורכבות גבוהה ברמה ההכנה ודרישה לרופא מיומן מאוד שייקח על עצמו את המושכות.
  • כתר זירקוניה – כתר יוקרתי, שרבים מגדירים כפתרון המומלץ, השלם והאסתטי ביותר שאפשר למצוא כיום. אינו כולל מתכת, אלא חומר המזכיר במידה מסוימת יהלום סינטטי. כתר הזירקוניה נחשב לעמיד לאורך זמן, והתאמתו למבנה הפה והלסת נעשית בצורה מדויקת במיוחד.
  • כתר EMAX – פעמים רבות, זהו סוג הכתר היקר ביותר שיש בנמצא. הוא עשוי מחרסינה ומלאכת ההתאמה וההרכבה שלו בלסת מצריכה מיומנות גבוהה מאוד מצד הרופא המבצע. מתאים בעיקר לשיניים קדמיות, בהן רבים אינם מעוניינים להתפשר בפתרונות הדנטליים בהם הם בוחרים.

אם עברתם לאחרונה טיפול שורש, אם שמא שברתם שיניים, אולי אפילו השיניים נפגעו כתוצאה מעששת חמורה, כתר בהחלט יכול לעשות את העבודה בצורה טובה. אם אתם שואלים איך נראה טיפול כזה של כתרים, או אילו סוגים של כתרים קיימים, המידע הבא עבורכם. 

האם צריך להתנהל אחרת לפני ואחרי טיפול של כתרים? מהו טיפול כתרים בשיניים? כמה זמן לוקח טיפול כתרים? כל אלו שאלות מצוינות, עליהן נענה במאמר הבא. אבל לפני שניכנס לעובי הקורה של טיפולי כתרים, חשוב לנו לציין את החשיבות של פנייה לייעוץ רפואי. המידע באינטרנט, מקיף ככל שיהיה, עדיין לא מגיע ישירות מהרופא שלכם. 

טיפול לשחזור שיניים בעזרת כתרים 

טיפול זה לרוב מתבצע בשיניים שנהרסו או נשחקו, נפגמו כתוצאה ממחלות חניכיים ועוד. לא פעם, גם כתוצאה מחבלה או בעקבות עששת. בחלק גדול מהמקרים, טיפול כתרים נדרש לאחר טיפולי שורש, כאשר במהלכם לרוב מסירים חלק מכותרת השן. כותרת השן היא החלק שניתנת להיראות בעין, ומסירים אותה במהלך טיפול שורש כדי לנקות את כל מוקדי העששת על חלק זה. 

כמו כן, כדי לנקות את תעלות השורש של השן. בתוך כך, הכתרים בעצם מחליפים את כותרת השן הטבעית. מטבע הדברים, הכתר מותאם אישית לפיהם של המטופלים ובהתאם למצב השיניים שלהם. טיפול זה נחשב די פשוט בד"כ, אבל ייתכן שידרשו גם טיפולים חוזרים במרפאה. לרוב, הטיפולים החוזרים במרפאה נועדו עבור התאמת הכתר בצורה מיטבית לפי המטופל. 

ממה הכתר הדנטלי עשוי?

עד לפני שנים לא רבות, כתרים דנטליים היו עשויים ממתכת בלבד. כיום, רוב סוגי הכתרים מורכבים משתי שכבות, כאשר השכבה הפנימית עשוית מתכת והשכבה החיצונית עשוית חרסינה. ברוב המקרים, הכתר מזכיר בהרכב ובצבע את השיניים המקוריות, מה שכמובן ניתן להתאמה ע"י רופא שיניים מומלץ לכתרים דנטליים. 

נוסף על מתכת וחרסינה, כיום ניתן גם להשתמש בכתרים דנטליים אשר מיוצרים מחומרים קרמיים. הכוונה היא לחומרים קרמיים נטולי מתכות. היתרון טמון בכך שכתרים קרמיים מספקים אסתטיקה טובה יותר והם מזכירים מאוד את הגוון האמיתי של השיניים הטבעיות של המטופל.

באילו מקרים צריך כתר דנטלי?

כתרים דנטליים הם הפתרון הטוב ביותר לשיניים שנפגעו קשות עקב עששת או פציעה טראומטית. הם משמשים גם לשיקום שיניים עם סתימות גדולות. הסיבות הנפוצות ביותר לקבלת כתרים דנטליים הן: עששת, שבר בשיניים, בלאי שיניים, שן שבורה כתוצאה מחריקת שיניים בשינה, מחלות חניכיים, דלקות חניכיים ועוד. 

בתוך כך, כתר דנטלי הוא סוג של שיקום שיניים המכסה את פני השן. הוא משמש להגנה על השיניים מפני נזקים, במיוחד כאשר הן שחוקות מדי או שיש בהן סדקים. ניתן להשתמש בכתר דנטלי גם אם ישנן מספר שיניים הזקוקות לשיקום והשיניים מסביב צריכות להישאר שלמות למטרות יציבות. לבסוף, כתר שיניים משמש גם להגנה על השיניים מפני נזקים נוספים בעתיד. לדוגמה, אם יש לכם שורש חשוף ואין דרך לעצור את התפשטות הריקבון.

האם יש הרדמה בטיפול כתרים? 

הטיפול  של כתרים דנטליים אינו כואב בדרך כלל. אם ההליך מבוצע ללא טיפולים דנטליים נוספים, ייתכן שיהיה אפשרי להסתפק בחומר אלחוש בלבד. אם אתם בכל זאת חרדתים מטבעכם ודואגים מהטיפול, אפשר לבקש מרופא השיניים שלכם שיבצע הרדמה מקומית באזור המטופל. 

בין אם תבחרו לעבור את ההליך באלחוש או בהרדמה מקומית, ברוב המקרים הטיפול של כתרים אינו כולל או מלווה בכאבי התאוששות או החלמה קשה. הטיפול נחשב זריז ויעיל, מה שבדרך כלל אפשר לפתור בפגישה אחת עם רופא השיניים. אם יהיה צורך לחזור לביקורים נוספים במרפאה, זה בדרך כלל יהיה כתוצאה מהצורך להתאים את הכתר בצורה טובה יותר לפיהם של המטופלים. 

מהם סוגי הכתרים הדנטליים השונים?

ישנם שלושה סוגים עיקריים של כתרים דנטליים: כתרי זירקוניה, כתרי חרסינה וכתרי מתכת. זירקוניה הוא חומר נטול מתכת שניתן להשתמש בו לשיקום שיניים. סוג זה של כתר הוא אידיאלי עבור אנשים שחורקים שיניים או בעלי שיניים רגישות. החומר חזק ועמיד, אך יש לו סיכון גבוה לשבר אם יש סדקים בשן לפני שיקום עם כתר זירקוניה.

כתרי חרסינה הם אסתטיים וניתנים להתאים לצבע השיניים הטבעיות של המטופל, וזהו היתרון העיקרי שבהם. הם גם מאוד חזקים ועמידים, אבל צריך להחליף אותם כל 10-15 שנים כי הם מתבלים עם הזמן, כמו גם בעקבות מצחצח שיניים או אכילת אוכל חם.

כתרי זירקוניה נחשבים איכותיים, כאשר כתרים אלו עשויים מחומר הנקרא תחמוצת זירקוניום. חומר זה חזק מאוד ועמיד, הוא גם תואם ביולוגי, כך שהוא לא גורם לתגובות כלשהן בפה. חיסרון אחד של כתרים אלה הוא, שלא ניתן לייצר אותם בצבעים שונים כמו כתרי חרסינה, כך שהם עשויים שלא להתאים לשאר השיניים שלכם. בתוך כך, סוגים שונים של כתרים דנטליים משמשים לכיסוי והגנה על שורשי השיניים. כתרים אלו יכולים להיות עשויים ממגוון חומרים, כולל פורצלן, מתכת או זירקוניום, חרסינה, אפילו זהב ועוד. 

כמה עולה כתר לשיניים?

ישנם סוגים שונים של כתרים לשיניים, החל מכתרים זמניים ועד כתרים קבועים. בעוד שכתר זמני יעלה לכם כ-250 ₪, כתר חרסינה עשוי לעלות 1,000 ₪ – 4,000 ₪. כתר ויניר עשוי זהב יעלה לכם כ-2,400 ₪, בעוד שכתר ויניר רגיל יעלה לכם כ-2,000 ₪. 

כאמור, כתרים זירקוניה נחשבים יקרים, ויכולים להגיע עד כדי עלויות של כ-4,000 ₪, בעוד שכתר מתכת יעלה לכם כ-1,500 ₪. מעבר לסוגי הכתרים האלו, קיימות שיטות נוספות בעזרתן ניתן לשקם את השיניים ולתקנן. עבור המידע המלא, יהיה חשוב לפנות למרפאת השיניים שלכם ולקבל חוות דעת רפואית. 

טיפים למציאת מרפאת שיניים לטיפול כתרים דנטליים

הנה כמה טיפים שיעזרו לכם למצוא מרפאת שיניים שתוכל לספק לכם את הכתרים הדנטליים שאתם צריכים. קודם כל, בררו האם למרפאה יש ניסיון בטיפולי כתרים לשיניים לצרכים הספציפיים שלכם. שנית, בדקו האם למרפאה יש מוניטין טוב עם כתרים לשיניים למטופלים כמוכם ומה אחוזי ההצלחה של המרפאה.

שלישית, בדקו האם המרפאה מסוגלת לספק טיפולי שיניים מסוגים שונים, לרבות כתרים לשיניים וטיפולים נוספים לשיניים, כמו טיפולי שורש ועקירות שיניים, השתלות ועוד. לאחר קבלת מידע זה, תוכלו להרגיש יותר בנוח לבחור במרפאה הנכונה ולקבל את הטיפול הנכון לכם ביותר. 

כיצד בוחרים כתר מתאים לשיניים?

אי אפשר לספק תשובה חד משמעית לשאלה מהו הכתר המתאים והמומלץ ביותר עבור אדם נתון, ולו מכיוון שלכל מקרה יש בוודאי את החוקים שלו. מה שבטוח הוא שההתאמה של הכתר חייבת להיעשות בצורה מוקפדת ולאחר כל הצילומים והבדיקות הנדרשים. רופא השיניים אמור לחלוש על התהליך, להפנות את המטופל שלו לבדיקות הרלוונטיות עבורו ולנתח יחד איתו את הפתרונות האידאליים עבורו. כמובן שגם השיקול הכספי משחק כאן תפקיד, מכיוון שעלות כתר מהשורה הראשונה עלולה להיות גבוהה. עם זאת, בהתחשב בחשיבותם של הכתרים לא מומלץ לבצע את הבחירה אך ורק על פי שיקולים כספיים.

כפי שרמזנו כבר כמה פעמים במאמר, הגורם המבצע את תהליך ההתאמה וההרכבה של הכתר (בלי קשר לסוגו) הוא אחד המפתחות החשובים ביותר בדרך להצלחת התהליך – במיוחד כאשר מדובר באחד מסוגי הכתרים המורכבים יותר לביצוע. חשוב שלא להתפשר בבחירת רופא השיניים, אלא לוודא שהוא מוסמך ומנוסה בביצוע הטיפול בשיטה המיועדת. יתרונותיו של הכתר הטוב ביותר עלולים שלא לבוא לידי ביטוי כאשר ההרכבה שלו נעשית בצורה שאינה מקצועית מספיק, כאשר במקרים הקיצוניים מדובר כאן בסכנה בריאותית במלוא מובן המילה.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

השתלות שיניים ממוחשבות

חייבים לעבור השתלת שיניים? חשוב לא לדחות את הטיפול!

פנו אלינו עכשיו לשיחת ייעוץ וקבלת הצעה ללא התחייבות:

רות מנחם
רות מנחם

מנהלת המרכז להשתלות וטיפולי שיניים, עם ניסיון עשיר בתחום השתלות השיניים. אנו במרכז מזמינים את כל הלקוחות להתרשם מהטיפולים הייחודים הניתנים במרפאה שלנו. אצלנו תמצאו מגוון פתרונות ודרכים לבצע השתלת שינויים בצורה המקצועית ביותר.

074-7695651
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!