כתרים לבנים לילדים

למה אתם מחכים? התקשרו או השאירו פרטים כבר עכשיו!
תוכן עניינים


כתרים לבנים לילדיםכנראה שלא פעם ולא פעמיים שמעתם על אדם שעשה כתרים בשיניים. אך כתרים למבוגרים שונים מכתרים לילדים. שן של ילד שנפגעה באופן משמעותי, במקרים רבים יהיה להתקין עליה כתר. על כתרים לבנים לילדים, על הטיפול בהם ומדוע לעשות אותם נרחיב במאמר הבא. 

 

כתרים לבנים לילדים- מה זה?

כתרים הם מעין תחליפים מלאכותיים לשיניים הטבעיות. הם למעשה מעין כובעים, המכסים את השיניים הפגומות ומשחזרים את השן מבחינת צורה, גודל וחוזק. כך ניתן לשמור על השן, הן מבחינה פונקציונלית והן מבחינה אסתטית, שכן הכתרים מדמים את השיניים הטבעיות בצבע ובצורה. 

בעבר, כתרים לילדים יוצרו ממתכות. אך כיום ניתן לייצר כתרים לבנים לילדים על ידי פלסטיק וכך גם הילדים יכולים להנות מפה לבן ואסתטי. כמו כן, כיום ניתן להתקין כתרי זירקוניה גם לילדים. 

כתרים לבנים לילדים הם למעשה חלופה לכתרי נירוסטה לילדים שהיו נפוצים בעבר. כתרים לבנים לילדים אינם כוללים מתכות והם מאפשרים לילדים להנות מכתר אמין, חזק ואסתטי במיוחד. 

לכתרים לילדים יש מספר תפקידים שונים- 

  • הצלת שן שנפגעה כתוצאה מריקבון חמור. 
  • הגנה על שיני ילדים מפני עששת.
  • הפחתת התדירות של טיפולים בהרדמה כללית לילדים. 
  • הקלה על ילדים המתקשים בשיתוף פעולה כתוצאה מהגיל, ההתנהגות או היסטוריה רפואית. 
  • מענה אסתטי לשיניים שבורות, מעוותות, פגומות, רקובות ועוד. 

כתרים לבנים לילדים- טיפול כתר טרומי

שיניים של ילדים ושל מבוגרים כאחד, יכולות להינזק מסיבות שונות. המזון שאנו אוכלים נועד להזנה ולהתפתחות אך כאשר הוא נשאר בפה שלנו הוא יכול להוביל להתפתחות של מחלות חניכיים ושיניים. אצל ילדים בין הסיבות הנפוצות ביותר לפגמים בשיניים יהיו עששת, פציעות כתוצאה מנפילה לדוגמא ולעתים אף פגמים מולדים. כתרים טרומיים ניתנים ליישום הן על שיניים נשירות, כלומר שיני חלב, והם על שיניים טוחנות קבועות של ילדים. 

כתרים לבנים לילדים הם כתרים המוצמדים על השן הטבעית של הילד ומכסים את החלק הגלוי שלה. כתרים לבנים לילדים נחשבים לדי נפוצים וילדים רבים שעברו טיפול שורש, מקבלים גם כתרים. 

אצל מבוגרים התקנת כתרים מתבצעת בשני מפגשים ואף יותר, שכן יש לבצע פעולת הכנה, להניח את הכתר ולהתאים אותו. לעומת זאת, אצל ילדים התקנת כתרים מתבצעת במפגש אחד בלבד. 

הכתרים הטרומיים הם כתרים המוכנים מראש בבית חרושת, הם מגיעים במידות ובגדלים שונים ומעוצבים כך שיתאימו לשיני החלב. על ידי כך ניתן להניח את הכתרים הטרומיים בביקור אחד. 

 

כתרים לבנים לילדים- כתרי זירקוניהכתרים לבנים לילדים- מתי?

כפי שהבנו, כתרים הם תחליפים מלאכותיים לשיניים הטבעיות ויש להשתמש בהם כאשר השיניים הטבעיות ניזוקו בצורה חמורה. הכתרים מולבשים על השיניים הטבעיות על מנת לשחזר את הגודל שלהן, את הצורה שלהן, את החוזק שלהן ואת המראה שלהן.

ישנם מספר מקרים בהם יעשו כתר טרומי- 

  • עששת נרחבת מאוד בשן שהורסת חלק גדול מכותרת השן. 
  • שחיקת שיניים מאסיבית. 
  • פגם גנטי בשן שבא לידי ביטוי בהתפתחות לא תקינה של חומר השן. 
  • שן שעברה טיפול שורש (טיפול חלקי או מלא). 

 

כתרי זירקוניה

כתרי זירקוניה מתאימים גם לילדים וגם למבוגרים. כתר זירקוניה נחשב לכתר הטוב ביותר ועם זאת היקר ביותר. זירקוניה הוא חומר מלאכותי שלא כולל מתכות, לא יוצר גירויים בחניכיים ומתאים מבחינה ביולוגית בצורה הטובה ביותר לשיניים הטבעיות. כך ניתן לקבל תוצאה אסתטית עם התאמה בין הכתר לבין השיניים ליד. כתר זירקוניה מאפשר לקבל את המראה הטבעי ביותר של שן אנושית רגילה. כתר זירקוניה הוא כתר שמיוצר בהזמנה אישית בחריטה תלת ממדית ולכן גם נחשב לכתר יקר מאוד.

כאשר נדרש טיפול שורש לילד ולא נשארה הרבה שן כתוצאה מכך, יש להגן על השן החלשה ולהתקין כתרי זירקוניה. 

כתרים לבנים לילדים או עקירה?

שאלה נפוצה אצל רבים היא האם לא עדיף פשוט לעקור את השן. שכן מדובר בשיני חלב שגם ככה ינשרו ויתחלפו בשיניים קבועות. בעבר, שיטת הטיפול המרכזית לשיני חלב פגועות, רקובות, שבורות, סדוקות או שלא התפתחו כראוי הייתה עקירה. כיום, המצב השתנה. 

בזכות ההתפתחות הטכנולוגית בתחום שהביאה את הכתרים הטרומיים הלבנים לילדים קיימת חלופה איכותית לשן הפגומה ואף אסתטית. כך ניתן להימנע מעקירת השן במקרים שלא חייב לבצע עקירה. אצל מבוגרים עקירה היא הפתרון האחרון ואם ניתן להציל את השן הטבעית עושים זאת. כך גם אצל ילדים- אם אפשר להציל את השן הטבעית, אפילו שמדובר בשן חלב מומלץ לעשות זאת. 

הסיבה המרכזית שכדאי להימנע מעקירת שן היא שעקירה יכולה ליצור שרשרת אירועים שתשפיע על השיניים הסמוכות לשן שנעקרה. כאשר עוקרים שן נוצר רווח במקום העקירה והשיניים הסמוכות עלולות לזוז על מנת לסגור את הרווח. כך לא יהיה מקום לשן הקבועה שתצמח ויהיה צורך ביישור שיניים, במקרה הטוב. לכן, על מנת למנוע את שרשרת האירועים הנ"ל, מומלץ להימנע מעקירת השן, גם אם היא שן חלב. 

 

כיצד מתבצע?

על מנת להתקין כתרים לבנים לילדים יש קודם כל להשתמש בחומרי הרדמה על מנת להקל את הכאבים ולשמור את הילדים רגועים במהלך הטיפול. ניתן להשתמש גם בגז צחוק המונע תחושת כאב. 

כאשר הילד רגוע, לאחר השימוש בחומרי הרדמה או בגז צחוק, רופא השיניים יסיר את הרקמה הרקובה או הפגועה מהשן. במקרים מסוימים הרופא יגיע אף למוך השן. לאחר הסרת החלקים הפגועים יש להניח את הכתר על חלק השן שנותר. 

כתרים לבנים לילדים, כפי שציינו קודם, מוכנים מראש בבית חרושת ומגיעים בגדלים ובמידות שונות כך שניתן להתאים לכל ילד את הכתר המתאים לו. 

לאחר התאמת הכתר לילד, הכתר יוצמד לשן. הכתרים הלבנים לילדים צריכים להחזיק מעמד על גבי שן החלב עד לנשירתה הטבעית. 

חייבים לעבור השתלת שיניים? חשוב לא לדחות את הטיפול!

פנו אלינו עכשיו לשיחת ייעוץ וקבלת הצעה ללא התחייבות:

Picture of רות מנחם
רות מנחם

מנהלת המרכז להשתלות וטיפולי שיניים, עם ניסיון עשיר בתחום השתלות השיניים. אנו במרכז מזמינים את כל הלקוחות להתרשם מהטיפולים הייחודים הניתנים במרפאה שלנו. אצלנו תמצאו מגוון פתרונות ודרכים לבצע השתלת שינויים בצורה המקצועית ביותר.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!