השתלת שן

למה אתם מחכים? התקשרו או השאירו פרטים כבר עכשיו!
תוכן עניינים


השתלת שןאנו חיים בעידן בו אין שום סיבה שנצטרך לאבד שיניים. עם תחזוקה נכונה של השיניים מדי יום ביומו ועם קבלת טיפולי שיניים נדרשים במועד, אין שום סיבה שנאבד את השיניים שלנו, לבטח לא בהיקף נרחב. יחד עם זאת, כל אדם ונסיבות חייו ולא כל אחד מרגיש מספיק בטוח בעצמו כדי לשכב על מיטת רופא השיניים, לא כל אחד יכול לממן את טיפולי השיניים הנדרשים בכל שלב בחיים ולא כל אחד חונך להקפדה יתרה על תחזוקת השיניים. במקרים אלה, כמו גם במקרים של טראומה לשן, יכול להיווצר מצב של אובדן שן ובמקרה כזה, נכנסת לתמונה האופציה של השתלת שן.

 

השתלת שן – מתי היא נדרשת?

כולם מדברים היום על השתלות שיניים ממוחשבות והשתלות שיניים ביום אחד והשתלות שיניים תחת הרדמה מלאה ולמעשה הופכים את השתלת השיניים עצמה לעיקר הסיפור. בפועל, עיקר הסיפור הוא המטרה שאותה אמורה להשיג עבורנו השתלת השיניים והמטרה הזאת היא השלמת שן חסרה או שיניים חסרות. כשמתמקדים שוב במטרה אפשר גם לבחון האם השתלת שן היא הפתרון המתאים ביותר והיעיל ביותר ביחס לאלטרנטיבות. האלטרנטיבות יכולות לכלול בתוכן למשל כתר לשן, גשר כתר, שיניים תותבות ועוד. במקרים רבים יכולות האלטרנטיבות לספק פתרון טוב דיו בעלות נמוכה יותר ובהליך טיפול מורכב הרבה פחות מאשר השתלת שן. על כן, לפני שאתם קופצים על האפשרות של השתלת שיניים, חשוב לבחון את המצב הספציפי של פיכם ולברר עם רופא השיניים מהן האופציות העומדות לפניכם ומהי האלטרנטיבה הטובה ביותר.

מתי אין ברירה, אלא לבצע השתלת שן?

ישנם מצבים שבהם, בסופו של דבר, אין שום ברירה אלא לבצע השתלת שן. מצבים אלה יכולים להיות מגוונים ולנבוע מסיבות שונות. כך למשל, אם מדובר בשן חסרה אצל ילדים לפני גיל 15, מאוד לא מומלץ לבצע השתלת שיניים להשלמת שיניים חסרות ויש לפנות לאלטרנטיבות, לפחות עד שיגיע הילד לגיל המתאים. ישנם מצבים אחרים בהם פשוט לא קיימת הקונסטלציה המתאימה של השיניים בפה בכדי לאפשר התקנה של כתר או גשר כתר. וישנם גם מצבים בהם הלקוח מעוניין בפתרון קבוע ומוחלט ולכן מעדיף שלא לבחור בשום אלטרנטיבה שקשורה לשיניים תותבות. בכל המקרים הללו, האופציה של השתלת שן היא לא רק אפשרות, אלא חובה.

 

כיצד מבוצעת השתלת שןכיצד מבוצעת השתלת שן?

השתלת שיניים היא פרוצדורה שנשענת על העיקרון של קיבוע שתלים דנטליים מתכתיים בתוך עצם הלסת. שתלים אלה, לאחר שהם מתאקלמים בגופו של המטופל, הופכים לקונסטרוקציה שעל גביה ניתן להרכיב כתר חרסינה או אפילו גשר של שורת כתרים עד כדי קשת שיניים שלמה לאורך הלסת כולה. בהתאם לכך, השלב הראשון בתהליך ההשתלה הוא בדיקת מסת עצם הלסת, שחייבת להיות מעובה דיה בכדי להיות מסוגלת לאחוז את השתל הדנטלי. ככלל, כאשר חסרה לנו שן בפה, עצם הלסת שממוקמת מתחת השן החסרה הולכת ונספגת ומאבדת ממסת העצם שלה. על כן, במקרים רבים של השתלות שיניים מתחיל הטיפול כולו בצורך לבצע השתלת עצם בכדי ליצור את מסת העצם הנדרשת לצורך ההשתלה.

בהנחה שישנה מסת העצם הנדרשת, מתחיל הליך תכנון של הטיפול, במסגרתו מבוצעים צילומי פה והדמיות בכדי לבנות את תכנית הטיפול שחייבת לכלול את התיאור המדויק של המיקום, הזווית, העומק וקוטר הקדח של כל שתל ושתל. הליך זה מבוצע היום בצורה ממוחשבת, מה שמבטיח רמת דיוק גבוהה מאוד ביחס למה שהיה נהוג בעבר. מרגע שתכנית הטיפול מוכנה, מתחיל למעשה הטיפול ובמסגרתו מבוצעים קדחים במיקומים שנקבעו, אליהם מעגנים שתלים דנטליים. על השתל מרכיבים שן זמנית שתלווה את המטופל לאורך מספר חודשים עד להתאקלמות השתלים ולאחר מכן תוחלפנה השיניים הזמניות בשיניים קבועות, שתלוונה את המטופל למשך עשורים שלמים קדימה.

התיאור הנ"ל של השתלת שן הוא התיאור של תהליך קלאסי וטיפוסי. יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם מתעוררות בעיות שונות שמחייבות עוד שורה של פעולות משלימות בכדי מלכתחילה לאפשר את אופציית ההשתלה. פעולות משלימות אלה כוללות השתלת עצם, הרמת סינוס, עקירות שיניים, טיפול במחלות חניכיים וכן הלאה. כמו כן, במקרים מסוימים ייתכן ולא ניתן יהיה לבצע את ההשתלה במודל הטיפוסי בגלל מגבלות רפואיות שונות כמו חוסר הצלחה בהתאקלמות מסת העצם. במקרים אלה, ניתן לבצע השתלה בזאלית שמשמעותה עיגון שתלים ארוכים במיוחד אל תוך עצם הגולגולת של העצם ולא אל תוך עצם הלסת עצמה. כמו כן, ישנם מקרים בהם הפתרון היחיד הוא ויתור על כל האופציה של השתלת שן ובדיקת אלטרנטיבות אחרות שאינן כרוכות בהליכים כירורגיים.

האם זה נכון שאפשר להשלים את הטיפול ביום אחד?

התשובה היא כן, אם כי מדובר בהליך שכרוך בהרדמה כללית. אחד האתגרים המרכזיים בביצוע טיפולי שיניים הוא הצורך של המטופל להישאר עם פה פתוח לאורך זמן. מהסיבה הזאת בדיוק, מבוצעים טיפולי השיניים במפגשים מרובים וקצרים, כשבכל אחד מהם משלימים שלב אחר בטיפול. השתלת שיניים היא פרוצדורה שבה ישנם שלבים רבים לביצוע ולכן היכולת לשלב את כל השלבים ליום אחד מותנית בכך שהמטופל יהיה תחת הרדמה מלאה, כך שלא יצטרך לשאת בעומס של פתיחת הפה לאורך זמן. טיפולי השתלת שיניים ביום אחד מתאימים במיוחד לאנשים שעוברים שיקום פה מקיף או לאנשים הסובלים מחרדה דנטלית ולא מוכנים לקבל טיפול בשום תנאי, אלא תחת הרדמה כללית. בכל אופן, השתלת שן בודדת הוא הליך פשוט יותר שאותו ניתן להשלים בדרך המסורתית, ללא הרדמה כללית ובתוך מספר מפגשים בודדים שאין שום צורך אמיתי לרכז אותם ליום אחד. התוצאה, דרך אגב, היא אותה תוצאה ללא קשר לשאלה האם בוצע ההליך ביום אחד אם לאו. 

חייבים לעבור השתלת שיניים? חשוב לא לדחות את הטיפול!

פנו אלינו עכשיו לשיחת ייעוץ וקבלת הצעה ללא התחייבות:

רות מנחם
רות מנחם

מנהלת המרכז להשתלות וטיפולי שיניים, עם ניסיון עשיר בתחום השתלות השיניים. אנו במרכז מזמינים את כל הלקוחות להתרשם מהטיפולים הייחודים הניתנים במרפאה שלנו. אצלנו תמצאו מגוון פתרונות ודרכים לבצע השתלת שינויים בצורה המקצועית ביותר.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!